Nu starter forhandlingerne om finansloven: Gå på opdagelse i de mange milliarder, som Folketinget fordeler

Finansminister Nicolai Wammen (S) fremlagde i slutningen af august regeringens forslag til en finanslov for 2022.
Udspillet bød blandt andet på milliarder til regeringens to store satsninger: Velfærd og balancen mellem by og land. Desuden var der også flere penge til håndtering af covid-19 og en reserve til Kriminalforsorgen.
Det står i grundloven, at landet skal have en finanslov. I finansloven besluttes det, hvordan de offentlige midler skal fordeles, og derfor er der altid stor bevågenhed om den.
Som det første i processen fremlægger den siddende regeringen sit finanslovsforslag. Det er det forslag, der danner grundslag for de følgende forhandlinger.
Tirsdag 2. november afholder regeringen med Nicolai Wammen i spidsen de første sættemøder om finansloven med Folketingets partier.


























