Bliv abonnent
Annonce

Ny bestyrelsesformand på AAU: Vi skal larme meget mere om, hvad vi er gode til

André Rogaczewski vil ikke lave meget om på Aalborg Universitet. Men han vil gerne starte en diskussion om konkurrencen mellem de danske universiteter, samt den måde basismidlerne fordeles.<br>
André Rogaczewski vil ikke lave meget om på Aalborg Universitet. Men han vil gerne starte en diskussion om konkurrencen mellem de danske universiteter, samt den måde basismidlerne fordeles.
Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
16. juni 2022 kl. 02.00

Helt i begyndelsen af sin studietid på Aalborg Universitet i slutningen af 80'erne gik det op for André Rogaczewski, at det var interessant at arbejde med computere og it.

Det skete, da han i forbindelse med studiet fik til opgave at optimere et dambrug ved hjælp af sin computer. Han programmerede en algoritme, som sørgede for at tilføre vand, som mindskede forurening og sørgede for at fiskene overlevede.

Oplevelsen af at kunne bruge sine nyerhvervede evner udi programmering til at gøre en forskel for samfundet vækkede noget i ham.

LogoForskning
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026