I Universitetsparken i Aarhus får det humanistiske, teologiske og uddannelsesvidenskabelige fakultet, der er samlet under betegnelsen Arts, ny dekan.
Maja Horst, der er professor i ansvarlig teknologi på DTU, tiltræder nemlig 1. juni som ny dekan.
Det oplyser Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
"Humaniora er så afgørende for vores samfund, hvad enten vi taler om det nære lige rundt om os eller den globale skala. På alle niveauer forandrer samfundet sig hastigt og kalder på de metoder, og den indsigt, humaniora, teologi og uddannelsesvidenskab giver," siger den tiltrædende dekan, der glæder sig over at stå i spidsen for fakultetet.
Efter sin uddannelse fra Roskilde Universitet i samfundsfag og kommunikation fortsatte Maja Horst sin akademiske rejse videre til CBS, hvor hun har en ph.d. i videnssociologi. Hun har siden 2019 været professor på DTU.
Som dekan for Arts-fakultet bliver Maja Horst ansat på en seksårig periode med mulighed for forlængelse. På dekanposten afløser hun Johnny Laursen, hvis ansættelsesperiode når sin ende 1. juni.
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Klimaet går AMOC
- Regeringen mangler videnskabelig rådgivning, mener ATV




















