Bliv abonnent
Annonce
Om  
Else Marie Skjøde Damsgaard

Overlæge modtager Hagedorn Prisen 2022

Prisen omfatter 1.250.000 kroner øremærket forskning samt en personlig belønning på 250.000 kroner.
Prisen omfatter 1.250.000 kroner øremærket forskning samt en personlig belønning på 250.000 kroner.Foto: Pressefoto/Aarhus Universitet
23. december 2022 kl. 11.13

Årets vinder af Hagedorn Prisen er Else Marie Skjøde Damsgaard, der er overlæge og lærestolsprofessor på Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital.

Det oplyser universitetet i en pressemeddelse.

Overlægen modtager prisen for sit årelange arbejde og vigtige bidrag inden for geriatrien og geriatrisk forskning, som er en særskilt lægefaglig disciplin, der fokuserer på alderdomssygdomme og ældre, der lider af flere komplekse sygdomme. 

LogoForskning
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026