Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) har udpeget en ny formand for Finanstilsynet, og valget er faldet på Henrik Ramlau-Hansen.
Det oplyser Erhvervs- og Vækstministeriet i en pressemeddelelse.
Henrik Ramlau-Hansen er lektor i finansiering på CBS, en stilling han fik kort før sommer, og inden da var han økonomidirektør i Danske Bank igennem fem år. Tidligere har han også bevæget sig i pensionsbranchen som administrerende direktør i Danica-pension i et helt årti, men hans karriere tager afsæt i et akademisk fundament fra Københavns Universitet. Her var han lektor i forsikringsvidenskab, og blev også uddannet cand.scient. og ph.d. i forsikringsmatematik.
"Regeringen har lagt vægt på, at posten bliver besat af en person med stor erfaring fra den finansielle verden. Henrik Ramlau-Hansen har netop stor indsigt i den finansielle sektor - både når det gælder bank og pensionsområdet – og kan derfor bidrage med væsentlig erfaring fra den praktiske virkelighed," lyder det ifølge pressemeddelelsen fra ministeren, der glæder sig over, at Henrik Ramlau-Hansen har takket ja til formandsposten.
Han kommer til at stå i spidsen for en bestyrelse, der med også Eigil Lego Andersen ombord har fået et par nye ansigter. I samlet form tæller forsamlingen:
- Fhv. økonomidirektør i Danske Bank og lektor, dr.scient. CBS, Henrik Ramlau-Hansen (formand)
- Professor, Ph.d., CBS David Lando (næstformand)
- Viceguvernør i Sveriges Riksbank Kerstin af Jocknick
- Advokat og partner i Nielsen Nørager Eigil Lego Andersen
- Fhv. direktør i Sydbank Preben Lund Hansen
- Økonomidirektør i Brødrene Hartmann A/S Marianne Rørslev Bock
- Vicedirektør, Danmarks Nationalbank Karsten Biltoft
Henrik Ramlau-Hansen overtager formandsposten efter Mads Bryde Andersen, og han glæder sig til at tage fat på det vigtige arbejde.
"Finanstilsynet har en opgave af stor samfundsmæssig betydning, fordi et velfungerende tilsyn bidrager til, at kunderne kan træffe finansielle beslutninger med en høj grad af tillid. Samtidig dukker der nye problemstillinger op, som de meget lave renter og den digitale forandring, som også i væsentligt omfang påvirker den finansielle sektor," forklarer han i pressemeddelelsen.
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Nordforsk: Vi vil gerne åbne for, at flere forskningsmiljøer kan søge støtte til nordisk forskning
- Rektor: Fremtidens uddannelser skal ikke kun formes af arbejdsmarkedets behov
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Fra snyd til transparens: AU forbereder paradigmeskifte for brugen af AI
























