Ib Poulsen
Hanne Leth AndersenRUC-rektor skriver mindeord om sin afdøde forgænger Ib Poulsen (75)
Universitetsleder, humanist, medieforsker og kommunikationspioner, og først og fremmest et utroligt venligt og indsigtsfuldt menneske. Ib Poulsen var rektor for Roskilde Universitet fra 2009 til 2014.
Inden da var han institutleder og professor i dansk sprog og medievidenskab ved Institut for Kultur og Identitet.
Før han kom til RUC, var Ib Poulsen professor ved DPU efter at have været adjunkt og lektor ved KU. Hans doktorafhandling handlede om radiomontagen, og han var i sin forskning og også sin mangeårige rådgivning på DR dybt optaget af radio og radiofoniske udtryksformer.
Ib Poulsen var en pioner inden for danskfaget og med til at sætte fokus på medier og kommunikation og dermed udvikle nye fagligheder med udgangspunkt i klassiske humanistiske dyder.
Han var et sprogmenneske med blik for relationer mellem mennesker og deres organiseringer, en skattet underviser og en omsorgsfuld kollega.
Som rektor var han engageret i at skabe samarbejde, både internt på universitetet og udadtil, ikke mindst med Region Sjælland. Han tog rundt til regionens borgmestre og virksomheder og lagde grunden til det samarbejde, som i dag er en selvfølge for både RUC og regionen.
Det var også Ib, der sørgede for, at de studerende fik deres eget studenterhus på campus.
Det føles tomt at vide, at Ib ikke er her mere. Vi er mange, der har delt gode stunder, møder, seminarer og årsfester med ham.
Ib skabte ro omkring sig med sin venlighed og jyske jordforbindelse. Han opsøgte ikke konflikter, men han stod dem igennem og søgte både kompromiset og den faglige udvikling. Ingen, som har arbejdet sammen med Ib, har undgået at mærke hans hjertevarme og oprigtige interesse for sine kolleger og medmennesker i det hele taget.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling























