Bliv abonnent
Annonce

Søren Pind lægger an til ny forskningspolitik

Uddannelses- og forskningsminister Søren Pind (V) mødes i slutningen af marts med en række topfolk fra forskningsverdenen som inspiration for et forskningspolitisk udspil, som forventes klar i efteråret.<br>
Uddannelses- og forskningsminister Søren Pind (V) mødes i slutningen af marts med en række topfolk fra forskningsverdenen som inspiration for et forskningspolitisk udspil, som forventes klar i efteråret.
Foto: Lars Svankjær/Uddannelses- og Forskningsministeriet
7. marts 2017 kl. 05.00

Globaliseringsindsatsen var en enorm økonomisk saltvandsindsprøjtning, men forbedringen i performance var allerede begyndt tidligere.

Jens Oddershede
Formand, Danmarks Forsknings- og Innvoationspolitiske Råd
Fakta
Stor analyse af forskningens effekt

Uddannelses- og Forskningsministeriets udvalg skal undersøge den økonomiske effekt af forskning på fem delområder. Udvalget skal analysere effekten af:
  1. Offentlig forskning via privat forskning og udvikling
  2. Forsknings- og innovationsfremmeordninger
  3. Skatteincitamenter for privat forskning og udvikling
  4. Forskningsbaseret uddannelse
  5. Samlede samfundsøkonomiske effekter







Kilde: Ufm.dk

Uddannelses- og forskningsminister Søren Pind har inviteret forskningstoppen til et indledende møde forud for et nyt politisk udspil på forskningsområdet.

Rektorerne fra landets universiteter og en række topfolk fra både offentlige og private forskningsfonde skal sidst på måneden mødes med uddannelses- og forskningsministeren og diskutere strategi og visioner for dansk forskning. Det bekræfter ministeriet over for Altinget.

Jens Oddershede, formand for Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd, Dfir, er blandt de inviterede til mødet, og han mener, at der er en række centrale spørgsmål, der skal findes svar på.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026