Rolf Kjærgaard
Birgitte Frost Mathiesen
Kristian WeiseTidligere Vækstfonden-direktør skal lede råd for fremme af impact-investeringer

Flere prominente aktører har forenet kræfter for at etablere "Invest for Impact Denmark – Rådet til fremme af impact-investeringer i Danmark."
Rolf Kjærgaard, tidligere direktør i Vækstfonden, vil fungere som bestyrelsesleder, ifølge en pressemeddelelse fra Invest for Impact Denmark.
"Ligesom vi allerede ser det for den grønne omstilling, kan et øget fokus på impact-investeringer, der skaber velfærd og social forandring, være med til at adressere fremtidens udfordringer med at holde vores velfærdssystem robust," udtaler Rolf Kjærgaard.
Rådet vil udvide impact-investeringer i velfærdssektoren og aktivere det danske impact-økosystem for at forbedre samfundet og skabe økonomisk værdi.
Kristian Weise (TrygFonden), Marie Gad (Dansk Industri), Lars Petersson (Sparekassen Sjælland Fyn), og Peter Engberg Jensen (Den Sociale Kapitalfond) har sammen taget initiativet til Invest for Impact Denmark og indtager pladser i rådets bestyrelse.
Omtalte personer

Rolf Kjærgaard
Bestyrelsesleder, Invest for Impact Denmmark, fhv. adm. direktør, Vækstfonden, bestyrelsesmedlem, Copenhagen Fintech, strategisk rådgiver, Jolt Capital, Antler, North Ventures, ambassadør, Fonden for Entreprenørskab

Birgitte Frost Mathiesen
Direktør, Invest for Impact Denmark

Kristian Weise
Underdirektør, Trygfonden
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Klimaet går AMOC
- Universiteter: Stort uudnyttet potentiale for at få EU-midler til forsvarsforskning



















