Arnold Boon
Rikke JuulUniversitetsdirektør og stiftspræst indtræder i Sankt Lukas Stiftelsens bestyrelse

Sankt Lukas Stiftelsen har fået to nye bestyrelsesmedlemmer i Arnold Boon, der er universitetsdirektør på CBS, og Rikke Juul, der er stiftspræst i Københavns Stift.
Det skriver Stiftelsen i en pressemeddelelse.
Sankt Lukas Stiftelsen offentliggjorde i marts planer om at opføre et nyt palliationscenter, som blandt andet skal rumme Danmarks første daghospice. De to nye bestyrelsesmedlemmer er hentet ind for at styrke udviklingen.
"Jeg er rigtig glad for, at både Arnold Boon og Rikke Juul har sagt ja til at bringe deres kompetencer i spil hos os. De kommer begge i den grad til at understøtte os i vores ambitioner om også i fremtiden at være de førende inden for den specialiserede palliation i Danmark," siger stiftelsens administerende direktør Henrik Nedergaard.
Arnold Boon har været universitetsdirektør på CBS siden 2022, og inden da har han været universitetsdirektør på Aarhus Universitet, direktør for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet og administrationschef i Danmarks Fødevareforskning.
Rikke Juul er både stiftspræst og sognepræst i Rosenvængets sogn i København, og så er hun en del af Folkekirkens mellemkirkelige Råds Europa-arbejdsgruppe og formand for Folkekirkens Skoletjeneste for Ungdomsuddannelser.
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet




























