20 år efter Kosovo: Missionen der tog Flyvevåbnets dyd

I oktober 1998 besluttede Folketinget efter anmodning fra Nato at stille seks F-16-fly fra Eskadrille 730 med piloter og støttepersonel til rådighed for en international flystyrke på Balkan som en del af Operation Allied Force. De seks fly og medfølgende mandskab deployerede til Grazzanise-basen i Italien. Den 24. marts 1999 indledte Nato sine luftoperationer mod serbiske stillinger i Kosovo og dagen efter var de danske fly på deres første skarpe mission.
I april 1999 vedtog Folketinget efter fornyet anmodning fra Nato at sende yderligere tre F-16-fly til Grazzanise. Danmark bidrog i alt med ni F-16-fly indtil den 10. juni 1999, hvor serberne accepterede Natos fredsbetingelser og luftangrebene ophørte. Siden opretholdte Nato en flystyrke på Grazzanise som sikkerhed, for at fredsaftalen bliver realiseret. I den forbindelse var tre danske F-16-fly med piloter og støttepersonel stationeret på den italienske base, indtil Folketinget i juni 2000 besluttede at kalde de danske fly og dele af styrken tilbage.
I disse dage er det 20 år siden, danske F-16-fly gik i luften over Balkan som en del af Natos mission Operation Allied Force, der handlede om fra luften at bekrige serbiske stillinger i Kosovo. De danske fly spillede en meget lille rolle i den 78 dage lange luftkampagne, og danske fly smed under 1/1000-del af alle bomber.
Til gengæld var missionen Flyvevåbnets første skarpe mission siden Anden Verdenskrig, og den fik kolossal betydning for Flyvevåbnets udvikling.
”Det betød meget for Flyvevåbnets professionalisme. For i 1990'erne kunne Flyvevåbnet ikke rigtig finde ud af, hvilken vej de skulle gå. Det fik man så besvaret i 1999,” siger historiker Søren Nørby fra Institut for Militærhistorie og Krigsteori på Forsvarsakademiet. Han har skrevet ph.d-afhandling om det danske flyvevåbens udvikling fra Berlinmurens Fald i 1989 frem til 2011 og er på vej med en bog om netop Kosovo-missionen.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Fregatindkøb: Franskmændene sejrede i Sverige, men briterne er stadig favorit i Danmark


















