Bliv abonnent
Annonce

I skole med Jelved og Sjursen


De to tidligere skolelærere og nuværende medlemmer af Folketinget Marianne Jelved (R) og Jann Sjursen (KrF) gav onsdag seksten elever fra P-75 Skolen i Lyngby en lektion i folkestyre, mens de viste rundt på Christiansborgs gange.

Eleverne lyttede opmærksomt efter, mens de blev præsenteret for grundloven, så folketingssalen og fik at vide, hvordan en politiker arbejder.

Der gik ikke længe, før isen var brudt, og eleverne fik spurgt om det, de fleste tænker, men de færreste tager sig mod til at spørge om.

"Hvad sker der, hvis man trykker på den forkerte knap under en afstemning i folketingssalen?" En anden ville vide, hvor meget en politiker arbejder om ugen.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026