
Siden 2014 har Anders Vistisen (DF) stort set været fast inventar i Europa-Parlamentet.
Efter mange i år i europæisk politik ønsker han dog at vende tilbage til dansk jord – og dansk politik.
I et Facebook-opslag meddeler DF-profilen, at han stiller op til årets folketingsvalg som DF's spidskandidat i Nordjylland.
"Jeg stiller op til Folketinget som spidskandidat for Dansk Folkeparti i Nordjyllands Storkreds. Det er Dansk Folkepartis valgudvalg, der har udpeget mig til opgaven, og jeg er både stolt og taknemmelig for, at de - sammen med DF's ledelse - har vist mig den tillid," skriver Anders Vistisen.
Bemærket i Parlamentet
Anders Vistisen blev i 2024 valgt til endnu en femårig periode som europaparlamentariker.
Her gjorde han sig blandt andet bemærket, da han for et år siden i Europa-Parlamentet harcelerede mod den amerikanske præsident, efter at Donald Trump igen ytrede sit ønske om at købe Grønland:
"Lad mig sige det med ord, du måske kan forstå: Mr. Trump, fuck off!" lød det dengang fra Anders Vistisen, der efterfølgende blev banket på plads af DF-formand Morten Messerschmidt.
Bliver han valgt til Folketinget, ønsker han dog at give sit mandat videre til suppleanten Majbritt Birkholm, der er næstformand i Dansk Folkeparti.
Personlige årsager
Til TV Midtvest forklarer Anders Vistisen, at han blandt andet ønsker at vende hjem af personlige grunde.
"Det handler blandt andet om det familiære. Jeg har tre små børn. For mig er der et behov for at komme tættere på dem og have færre timer i flyvemaskiner. Det har jeg talt med Dansk Folkeparti om. Og der har ledelsen sagt, at den godt kan se en idé i, at jeg bliver folketingskandidat i stedet for at fortsætte hele mandatperioden i EU," siger Anders Vistisen.
Anders Vistisen forklarer dog også, at muligheden for en plads i Folketinget har en stærk appel.
"Jeg har haft det privilegium både at prøve at sidde i byrådet, regionsrådet og Europa-Parlamentet - men har altid haft det sådan, at hvis jeg fik chancen for at komme i Folketinget, så ville det være en gave", siger Anders Vistisen til TV Midtvest.
Anders Vistisen blev valgt til Europa-Parlament for første gang i 2014, hvor han sad indtil 2019. I 2022 gjorde han comeback i Europa-Parlament, da han afløste Peter Kofod.
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Seniorforsker: Vi er reelt magtesløse over for den russiske skyggeflåde i Østersøen
- 5 A'er: Et globalt skyggesystem underminerer vores økonomiske krigsførelse mod Rusland
- Danmarks forsvar og beredskab har alvorlige mangler. Det skal den nye regering få styr på
- Vi bruger milliarder i rekordfart – men får forældet kampkraft retur i sneglefart




















