
3. september 2018 kl. 03.00
Af Per Stig Møller, tidligere MF og udenrigsminister
I bogen Frihedens pris: så lav som mulig. Nato, Danmark og forsvarsbudgetterne følger Jens Ringsmose og Christian Brøndum udviklingen i de danske forsvarsbudgetter og forsvarsforlig fra medlemskabet af Nato i 1949 til i dag. Det er derfor en nødvendig bog for den, der vil forstå udviklingen inden for det danske forsvar og begrundelserne for ændringerne i budgetterne og forsvarspolitikken. Så betyder det mindre, at forfatterne fejlagtigt lader Retsforbundet sidde i regering i 1961 og sender 750 danske soldater til Helmand midt i 10'erne, skønt det var i 00'erne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen


















