Bliv abonnent
Annonce
Om  
Henrik Guastella Lindstrøm

Chef i Hjemmeværnet rykker til Materiel- og Indkøbsstyrelsen

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse er også kendt under forkortelsen FMI.
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse er også kendt under forkortelsen FMI.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
29. august 2025 kl. 08.21

Henrik Guastella Lindstrøm skifter Hjemmeværnet ud med Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse.

Det skriver han i et opslag på LinkedIn.

"Fra 22. august 2025 er jeg med ultrakort varsel tiltrådt som chef for progam management office/vicechef for flådeprogrammet ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse. Her vil jeg fokusere på opkøring af programmet med en række skarpe og dedikerede nyansatte - der er tryk på fra dag ét," skriver han. 

Læs også

Henrik Guastella Lindstrøm har senest været chef for Hjemmeværnets udviklings- og analyseafdeling. Det var en stilling, som han fik tilbage i februar.

"Det blev en kort og intens periode på godt 5 måneder med gode og dedikerede medarbejdere, som på meget fin vis tog handsken op for at forøge hastighed og kvalitet med resultater til gavn for Hjemmeværnet og Danmarks sikkerhed," skriver Henrik Guastella Lindstrøm i opslaget.

Tidligere har han desuden været en del af Søværnskommandoen.

I 2020 modtog han ridderkorset af Dannebrogordenen.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026