Flere udlændinge bliver indlemmet i det danske vaccineprogram

26. februar 2021 kl. 01.00
Endnu flere personer skal have deres vaccination i Danmark.
Udlændinge med midlertidigt ophold af en "vis varighed" i Danmark, som ikke allerede har adgang til vaccination efter anden lovgivning, får nemlig snart plads i den danske vaccinekø.
Det vedtog et bredt flertal i Folketinget tirsdag sammen med den nye epidemilov. Lovændringen gælder for COVID-19, men kan også fremover omfatte andre smitsomme sygdomme.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Fredsforsker: Europa opruster i et tempo, vi ikke har set siden Den Kolde Krig
- Forskere: Læren fra Ukraine er, at vi skal kunne udvikle ny teknologi hurtigere end fjenden

















