Helle Thorning-SchmidtHelle Thorning-Schmidt lander ny bestyrelsespost

Tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt træder ind i bestyrelsen hos det amerikanske cybersikkerhedsselskab Palo Alto Networks.
Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
Den nye stilling bliver den seneste af en række poster, som Helle Thorning-Schmidt har taget på sig, siden hun forlod Statsministeriet tilbage i 2015.
I øjeblikket er den tidligere danske statsminister bestyrelsesmedlem i Edelman, Vestas Wind Systems A/S og Neurons Inc. ApS, medlem af DBU's Governance- og Udviklingskomité, medlem af rådgivningsudvalget for Vista Equity Partners Management og medformand for Metas tilsynsråd.
Sidstnævnte post har til tider skabt debat for den tidligere statsminister.
Senest har hun som medlem af rådet reageret på udmeldingen om, at Meta, som ejer Facebook, vil fjerne faktatjekkere fra Facebook. Et valg, der gør hende "dybt bekymret".
Hos Palo Alto Networks bliver Helle Thorning-Schmidt en del af virksomhedens sikkerhedsudvalg og udvalget for ledelse og bæredygtighed. Sammen med hende er Ralph Hamers, tidligere administrerende direktør for UBS Group AG og ING Group, også blevet udpeget som nyt medlem.
Nikesh Arora, bestyrelsesformand og administrerende direktør for Palo Alto Networks, ser frem til det nye samarbejde:
"Det er en fornøjelse at byde to visionære ledere, Helle og Ralph, velkommen til vores bestyrelse, mens vi fortsat fremmer vores forpligtelse til at udvide den globale rækkevidde af vores virksomhed," udtaler han.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly


















