Bliv abonnent
Annonce

Kontreadmiral affyrer bredside: "Idiotisk" at forsøge at bygge krigsskibe i Danmark

Flådestation Frederikshavn (på billedet) ligger tæt på den grund på Frederikshavn Havn, som forsvarsforligskredsen har udpeget som det sted, hvor Forsvarets kommende skibe skal bygges. 
Flådestation Frederikshavn (på billedet) ligger tæt på den grund på Frederikshavn Havn, som forsvarsforligskredsen har udpeget som det sted, hvor Forsvarets kommende skibe skal bygges. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
12. september 2025 kl. 03.10

Danmark skal opruste, og det skal gå stærkt.

Derfor er det "idiotisk," at politikerne først vil bygge en fabrikshal til at bygge nye krigsskibe i Danmark for derefter selv at bygge dem – fremfor blot at bestille dem i allierede lande.

Det mener den pensionerede kontreadmiral Torben “Thøger” Ørting Jørgensen, der er formand for organisationen Folk & Sikkerhed.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026