
14. januar 2022 kl. 09.05
Fortællingen om Udenrigsministeriet har i mange år handlet om økonomiske nedskæringer, fald i renommé og indflydelse og kamp for eksistensberettigelse som andet end et handelskontor.
Men det er til en vis grad en fortælling under forandring, som Lars Gert Lose har bidraget til, siden han i januar 2019 tiltrådte som ny departementschef.
Med finansloven for 2022 blev der for alvor sat en prop i de besparelser, som ellers i omkring tyve år var en ubehagelig og fast følgesvend ved de årlige finanslove.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly


















