Minister: Flere forligsinitiativer bliver forsinkede

Etablering af dronekapacitet til brigaden og endelig færdiggørelse af nationalt luftoperationscenter.
Det er nogle af de initiativer i det nuværende forsvarsforlig, som bliver forsinkede. Det orienterede fungerende forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) forsvarsforligskredsen om tirsdag eftermiddag.
”Når mange projekter med stramme tidsplaner møder Covid-19 og dernæst skal løses sideløbende med den helt afgørende støtte til Ukraine, så vil forsinkelser opstå. Men udfordringer vil også opstå i fremtiden, og det understreger kun vigtigheden af, at vi fremover sikrer en stærk styring og evne til at gennemføre den historisk store opbygning, vi står foran. Det vil jeg gerne sikre, når vi skal forhandle det nye forsvarsforlig på plads," siger Troels Lund Poulsen.
Forsvarsforligskredsen orienteres årligt om fremdriften i forligsimplementeringen. Det blev aftalt i forbindelse med forsvarsforliget for 2018-2023.
De syv nye erkendte forsinkelser berører:
- Styrket dronekapacitet til 1. Brigade
- Software til Specialoperationshovedkvarteret
- Enhed, der fører luftenheder under specialoperationer
- Permanent opbevaringsløsning til det nationale luftoperationscenter
- Kompetencekort til værnepligtige
- Få delelementer ift. Forsvarets cybersikkerhed
- Optimering af lagerfaciliteter
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering
- Danmarks forsvar og beredskab har alvorlige mangler. Det skal den nye regering få styr på
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt




















