Bliv abonnent
Annonce

Podcast: USA’s charmetogt i Grønland handler i virkeligheden om USA selv

Foto: Mandel Ngan/AFP/Ritzau Scanpix
30. april 2020 kl. 16.00

Abonner i iTunes | Spotify | Acast 

Det storpolitiske spil i Grønland fortsætter.

Først ville USA købe landet, og nu har amerikanerne så fundet 83 millioner kroner frem til en hjælpepakke til udvikling på bestemte områder i Grønland.

Men Grønland har også trukket stor interesse til sig fra Kina tidligere, og det er i det lys, at man også skal se USA's ageren for tiden. USA vil nemlig fastholde sin magt i arktis-området, og et stærkere forhold til Grønland kan vise sig vigtigt for USA.

Oven i det hele udestår dog, at amerikanerne har opsagt store kontrakter, der har sikret en god pose penge til de grønlandske landskasser.

Altingets arktisredaktør, Andreas Krog, forklarer den sag i dagens udgave af Altinget Ajour.

Læs også

Abonner i iTunes | Spotify | Acast 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026