Bramsen om sexchikane i Forsvaret: Vi har rykket meget på et år

"I dag er der fokus på sexisme og sexchikane helt oppe på de øverste niveauer i Forsvarskommandoen. Og det er også nødvendigt. For det er jo her, det starter med en oprigtig erkendelse af, at det er vigtigt at have fokus krænkelser i alle dele af Forvaret.”
Trine Bramsen
Forsvarsminister (S)
På et bagtæppe af en række sager om sexkrænkelser indledte Forsvarsministeriet for godt et år siden et omfattende arbejde med at udstikke nye retningslinjer for at styrke indsatsen mod krænkende adfærd i egne rækker.
Mens den verserende #Me Too-bevægelse har fået flere ministerier til at give deres retningslinjer om sexchikane et grundigt eftersyn, har Forsvarsministeriet derfor været længere undervejs med arbejdet.
”Vi havde en stribe sager om sexkrænkelser, og på den baggrund igangsatte vi de mange initiativer for at sikre, at der er et stærkt ledelsesmæssigt fokus på sexisme og sexchikane, og at vi er gode nok til at måle på udbredelsen,” siger forsvarsministeren og tilføjer:
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen

















