Bliv abonnent
Annonce
Om  
Søren Bo Søndergaard
Trine Pertou Mach

Trine Pertou Mach bliver udviklingsordfører for Enhedslisten

Før Trine Pertou Mach blev valgt ind i Folketinget ved valget i november, var hun politisk chef i Oxfam Ibis.
Før Trine Pertou Mach blev valgt ind i Folketinget ved valget i november, var hun politisk chef i Oxfam Ibis.Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
9. december 2022 kl. 16.35

Det bliver alligevel ikke Søren Søndergaard, som skal være udviklingsordfører for Enhedslisten.  

Det oplyser han til Altinget.   

I stedet bliver det Trine Pertou Mach, som også er partiets udenrigs-, forsvars- og arktisordfører. Det har ellers tidligere fremgået af en pressemeddelelse fra partiet, at Søren Søndergaard blev udviklingsordfører efter valget.  

Årsagen, til at Trine Pertou Mach får ordførerskabet i stedet, er ifølge Søren Søndergaard, at de to politikere, som udgør “det internationale team” efter fordelingen af ordførerskaber, har talt sig frem til den fordeling, som passer bedst til deres forskellige kompetencer. 

“Da vi sendte pressemeddelelsen ud, var det rigtigt nok. Men da vi fik set ned i de emner, der ligger under de forskellige ordførerskaber, passede det bedre, at Trine fik udvikling, som hun har stort kendskab til,” siger Søren Søndergaard.  

Til gengæld får Søren Søndergaard beredskabsdelen af forsvarsområdet og nogle dele af udenrigsområdet herunder Balkan og spørgsmålet om det kurdiske mindretal. 

Trine Pertou Mach har tidligere været folketingsmedlem for SF, hvor hun også var udviklingsordfører. Hun røg af folketinget ved valget i 2015 og er sidenhen skiftet til Enhedslisten. Før hun blev valgt ind i Folketinget ved valget i november, var hun politisk chef i Oxfam Ibis.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026