
24. marts 2025 kl. 05.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Klummen her starter med et grotesk tal. Derefter følger fem erkendelser.
I slutningen af april sidste år udgav det svenske forskningsinstitut Stockholm International Peace Research Institute (Sipri) deres årlige rapport over, hvor mange penge, der året forinden var blevet brugt på militærudgifter i verden, altså 2023.
En ny rapport må være lige på trapperne, men indtil den lander, så lad os tage afsæt i de seneste tal, vi har. Og tallet på bundlinjen er som sagt fuldstændig surrealistisk uforståeligt for menigmand – i hvert fald for sådan en som mig.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
Nyhedsoverblik
Bog fra Jakob Ellemann


















