
Michael Nørgaard stopper som vicedirektør i den selvejende fond, Dansk Byplanlaboratorium, som har byplanlægning på dagsordenen.
Det skriver han på LinkedIn.
"Jeg har opsagt mit job i Dansk Byplanlaboratorium efter +8 år og er på vej mod nye horisonter. Det har været et privilegium at arbejde med de mange samarbejdspartnere og gode kollegaer, der har været igennem laboratoriet i årenes løb. God vind til alle i laboratoriet og særlig tak til Ellen Højgaard Jensen for at give mig alle mulighederne," skriver han.
Michael Nørgaard kom til Dansk Byplanlaboratorium i 2016 og blev i 2022 vicedirektør for den selvejende fond. Han har desuden tidligere været sekretariatschef i Park- og Naturforvalterne i en årrække.
Michael Nørgaard er uddannet cand.techn.soc. fra Roskilde Universitet.
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Forsker anklager rapport om bustiltag for at male et skønmaleri: "Det er noget fusk"
- Dansk Persontransport: Turistbusser er en vigtig del af infrastrukturen. Men Københavns Kommune risikerer at svække dem
























