"Voldsom højredrejning" og "en udhuling af vores danske værdier": Ny SVM-regering får kritik fra både højre og venstre

14. december 2022 kl. 05.00
Det er store – og hårde – ord, der tages i brug af partierne fra begge fløje, oven på nyheden om, at Danmark får en ny regering bestående af Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne.
Det står klart, efter at fungerende statsminister og kongelig undersøger Mette Frederiksen tirsdag aften kunne meddele, at de tre partier er nået til enighed foran Amalienborg.
Og der gik ikke mange sekunder, fra ordene fra S-formanden havde nået tv-stuerne, til reaktionerne begyndte at dumpe ind. Altinget samler de vigtigste i et overblik, som vi opdaterer løbende.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Læs også
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café


























