Enhedslisten smidt ud af budgetforhandlinger i København

Onde tunger vil hviske, at hævnen er sød.
Overborgmester Sophie Hæstorp Andersen (S) har smidt Enhedslisten ud af de igangværende budgetforhandlinger på Københavns Rådhus.
Det oplyser Enhedslisten selv i en pressemeddelse fredag eftermiddag.
"Før forhandlingerne for årets budgetaftale i Københavns Kommune for alvor er gået i gang, har overborgmesteren bedt Enhedslisten om at forlade forhandlingerne," lyder det i orienteringen til pressen.
Det var forventet, at Enhedslisten ville få det svært i forhandlingerne om årets budgetforlig, efter at et flertal bestående af Socialdemokratiet, Konservative, Venstre, Liberal Alliance, Radikale og Dansk Folkeparti i forsommeren indgik en såkaldt principaftale forud for den egentlige budgetaftale.
Den utraditionelle manøvre efterlod Enhedslisten og Alternativet som de to eneste partier tilbage på perronen, hvilket stod i skarp kontrast det historiske budgetforlig fra sidste år, hvor det var Enhedslisten, der havde overhånden i det politiske spil på rådhuset.
Her stod sendte et flertal med Enhedslisten i spidsen, flankeret af Venstre og Konservative, nemlig for første gang nogensinde en socialdemokratisk overborgmester uden for døren.
Nu ser rollerne ud til at være byttet rundt. Alligevel agter partiet ikke at give op uden kamp:
"Selvom Enhedslisten er blevet bedt om at forlade forhandlingerne, så er vi på ingen måde på vej hjem. Hvis nogle af de andre partier ønsker at forhandle, så er vi klar," lyder det fra partiets budgetordfører, Line Barfod, der også er Københavns teknik- og miljøborgmester, i pressemeddelelsen.
Opdateret: Alternativet har oplyst, at også de er blevet bedt om at forlade forhandlingsbordet.
Indsigt
Lars Berg Andersen56 årI dag
Byrådsmedlem (LA), Frederiksberg Kommune, selvstændig skatterådgiver, medlem af hovedbestyrelsen (LA)
Stinna Toft54 år8. juni
Formidlings- og publikumschef, Glyptoteket
Flemming Brank69 år8. juni
Fhv. rådmand, gruppeformand (K), kommunalbestyrelsesmedlem, formand, Socialudvalget, Frederiksberg Kommune

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat

























