Fra statsministerdrømme til baglandsuro: Her er sagerne, der plager Pape

I sommeren 2022 stod Konservative til at blive det største parti i blå blok, mens formand Søren Pape Poulsen bejlede til posten som statsminister.
Et år senere er partiets position vendt på hovedet af et valgnederlag og uro i baglandet. Her kan du få et overblik over hændelserne, der har udspillet sig i partiet det seneste år.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Læs også
15. august 2022
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Se listen: Omdiskuteret boliglån vinder frem i hovedstadsområdet og Midtjylland


























