Højesteret: Delvist åbne døre i straffesagerne mod Hjort og Findsen

Det bliver i en vis grad muligt for offentligheden at følge med, når straffesagerne mod forhenværende Venstre-minister Claus Hjort Frederiksen og chef for Forsvarets Efterretningstjeneste Lars Findsen begynder i slutningen af november.
Det slog Højesteret fast fredag, da de afgjorde, at straffesagerne skal føres for delvist åbne døre.
”Det er bare fantastisk, at Højesteret har sat tingene på plads, man kan undre sig over, at man skulle så langt gennem retssystemet for at få slået søm i,” siger René Offersen, der er Claus Hjort Frederiksens forsvarer, til DR.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Læs også
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Se listen: 77 håndværkersvende hædret med medaljer
- Børneborgmester: Vi skal turde handle på de institutioner, der gang på gang viser lav kvalitet
- Temadebatten er slut: Her er aktørernes bud til at styrke de københavnske daginstitutioner























