Kære Anders Fogh: Efter vores samtale må jeg erkende, at jeg stadig ikke helt forstår dig

Kære Anders Fogh Rasmussen
Tak for din tid den anden dag. Jeg synes, det blev et godt interview, selvom jeg også skal være ærlig og sige, at jeg gik derfra – frustreret er et forkert ord – uforløst.
Der er både noget hårdt, uigennemtrængeligt over dig – og noget næsten flygtigt. Tilsammen gør det det svært at få fat i dig og få skovlen bare lidt under dig. Det indrømmer jeg; det vil journalisten i mig gerne.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Hovedstaden fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café
























