Københavns Kommune støtter borgeres grønne byprojekter med millionbeløb
Københavns brosten og vigør skal have et grønnere modstykke. Derfor har Københavns Kommune, Danmarks Naturfredningsforening og københavnerne taget hinanden i hånden og dykket ned i byens potentialet til at få plante og dyremiljøet til at spire.
Det har ført til en samlet støtte på 1,2 millioner kroner til 24 udvalgte borgerdrevne projekter i kommunen, oplyser Københavns Kommune.
Støtten kommer fra Københavns Kommunes biodiversitetspulje, som er øremærket til projekter, der fremmer biodiversiteten eller forståelsen til gavn for insekter, fugle og smådyr i bymiljøet.
Over 100 ansøgninger har været under luppen frem mod udvælgelsen af de 24 projekter.
En stor del af de udvalgte projekter er centreret om to ben: Mere grønt og mere biodiversitet i byen og dernæst undervisning og vidensopbygning omkring biodiversitet.
Det er dermed en del af Københavns Kommunes biodiversitetsstrategi, som blev sat i gang med vedtagelsen af sidste års budgetaftale. Strategien skal i samarbejde med københavnerne sikre højere biodiversitet, større artsrigdom og et grønnere København.
Der er fortsat 300.000 kroner tilbage på kistebunden i årets pulje. Derudover er der frem mod 2023 afsat yderligere 2,3 millioner kroner til borgerdrevne projekter, der skal udvikle den grønne københavnerfront.
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Når mine kolleger river Palads ned, tager de tilliden til politikerne med i faldet
- Vive-analytiker: Få daginstitutioner har høj kvalitet. Det kræver handling både i København og resten af landet





















