Søren Munk Skydsgaard
Jesper Olesen
Henrik C. WegenerKøbenhavns Universitet finder ny direktør fra Københavns Kommune
Københavns Universitets bestyrelse har fundet sin nye universitetsdirektør efter Jesper Olesen. Det bliver fra 1. maj Søren Munk Skydsgaard, nuværende ressourcedirektør i Socialforvaltningen i Københavns Kommune.
Det skriver Københavns Kommune i en pressemeddelelse.
Søren Munk Skydsgaard bliver ansvarlig for universitetets budget på næsten ti milliarder kroner og kommer til at udgøre universitetsledelsen sammen med rektor Henrik C. Wegener, prorektor for forskning David Dreyer Lassen og prorektor for uddannelse Kristian Cedervall Lauta.
"Søren Munk Skydsgaard er en moderne topleder, der fremstår motiverende, tillidvækkende og relationsskabende. Han har en klart teambaseret indstilling og tilgang til arbejdet med både driftsfunktioner og strategiske og innovative udviklingsopgaver," siger indstillingsudvalgets formand, rektor Henrik C. Wegener.
Søren Munk Skydsgaard er uddannet cand.polit. fra Københavns Universitet i 1998 og har tidligere været økonomidirektør i Fødevarestyrelsen, kontorchef i Styrelsen for Forskning og Innovation og souschef i Udenrigsministeriets Innovationskontor.
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café


























