Steffen Larsen
Joachim B. OlsenLA finder ny spidskandidat i Joachim B. Olsens gamle valgkreds

Liberal Alliance har valgt Steffen Larsen som ny spidskandidat i Københavns Omegns Storkreds.
Det oplyser partiet i en pressemeddelelse.
Steffen Larsen overtager rollen som spidskandidat fra Joachim B. Olsen, der var opstillet i kredsen fra 2011 og frem til folketingsvalget i 2019, hvor han mistede sin plads i Folketinget.
Selvom Liberal Alliance ikke opnåede et mandat i Københavns Omegn ved seneste folketingsvalg, vil Steffen Larsen kæmpe for pladsen.
"Københavns Omegn er fyldt med små selvstændige, iværksættere og unge borgere. Det er grundlæggende fornuftige borgere, som kan se værdien i mere frihed, personligt ansvar, mindre bureaukrati og lavere skatter. Alt sammen værdier som jeg sætter en dyd i at forsvare og kæmpe for. Så derfor vil jeg sammen med holdet arbejde for et liberalt mandat, når statsministeren trykker på valgknappen," udtaler Steffen Larsen.
Steffen Larsen var i kampvalg mod Peter Loft, der er forhenværende departementschef i Skatteministeriet. Medlemmerne endte med at pege på Steffen Larsen, der er uddannet el-installatør, selvstændig erhvervsdrivende og underviser på Tec.
Joachim B. Olsen har siden august 2020 arbejdet som politisk kommentator på Ekstra Bladet.
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Se listen: Omdiskuteret boliglån vinder frem i hovedstadsområdet og Midtjylland


























