Om
Villo Sigurdsson
Villo SigurdssonMindeord: Villo Sigurdsson m.fl. om fhv. kontorchef Christian Poulsen (83)
5. juni 2022 kl. 23.01
Christian Poulsen var fra Vejle, og han blev først murer som sin far og bedstefar, dernæst arkitekt.
Christian Poulsen havde arbejdet som byplanlægger i London og Reykjavik, før han kom til Københavns Rådhus. Her fik han som kontorchef i borgmestersekretariatet ansvaret for bygge- og planlægningssagerne.
Det var i nogle voldsomt turbulente år med meget stor opmærksomhed på, hvad der mon foregik i rådhusets oprørske ’banjobande’.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget

























