Ole Birk Olesen: Nej, Lars Olsen. København skal ikke igen være en by, man flytter væk fra

Engang var det sådan, at hvis man boede i København og fik børn, så skulle man væk.
Ud af København så hurtigt som muligt! København var for beskidt, for usikkert, for uvenligt for børn til, at fornuftige forældre, som havde råd til at købe hus uden for København, ville byde deres børn sådan en opvækst.
Sådan er det ikke længere. København får flere og flere indbyggere - ikke fordi flere flytter til end flytter fra, men fordi københavnerne får børn og modsat tidligere bliver boende. Det er en meget begrædelig udvikling, får vi at vide af journalist og forfatter Lars Olsen.
Den slemme "elite"
For hvor det tidligere var sådan, at når folk begyndte at tjene penge og stifte familie, så flyttede de væk og skaffede dermed plads i København til studerende, arbejdsløse og indvandrere (også uden arbejde), så bidrager de nu med deres fortsatte tilstedeværelse i byen til, at mange københavnere tilhører en "elite"(!), som har længere uddannelse og tjener flere penge end gennemsnittet.
Jeg vil aldrig begræde, at København i dag er en venligere by, som også familier med børn har lyst til at bo i.
Ole Birk Olesen
MF, Liberal Alliance
Det er slemt med den "elite", mener populister til både højre og venstre. Man er kun et rigtigt og almindeligt menneske, hvis man som ung var for skoletræt til at tage en boglig uddannelse, eller hvis man som midaldrende jævnligt er på dagpenge eller kontanthjælp.
København er blevet en venligere by
Hvis jeg havde været overborgmester i København igennem de forgangne årtier, så ville jeg have tilladt endnu mere nybyggeri af boliger, så der i dag ville have været plads til flere københavnere inden for kommunegrænsen.
Men jeg vil aldrig begræde, at København i dag er en venligere by, som også familier med børn har lyst til at bo i. København er Danmarks hovedstad, og her skal folk have lyst til at bo, fordi det er attraktivt.
København skal ikke igen være en by, man flytter væk fra, hvis man har råd til det, mens de, der bliver boende, mest er folk, som gør det af nød. Lad os sætte turbo på udviklingen af nye byområder, så boligpriserne ikke eksploderer, og lad os samtidig glæde os over, at København i dag er en by, man gerne vil bo i - ikke en by, man gerne vil flytte fra.
Teksten er bragt første gang på Ole Birke Olesens Facebook-side.
Artiklen var skrevet af
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Ældre nægtes æg, kaffe og chokolade på københavnske plejehjem
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Sikandar Siddique: Muslimer og minoriteter er selv skyld i endnu et tabt valg
- Se listen: 77 håndværkersvende hædret med medaljer
- Tidligere biografformand: Alternativet overdriver voldsomt, når Palads-sagen blæses op til en demokratisk krise



















