Partier er klar til at udvide gruppen af kriminelle, der kan sendes til Kosovo

Hvis de 300 danske fængselsceller i Kosovo ikke kan fyldes med udvisningsdømte kriminelle, er det i orden at bruge pladserne til andre kriminelle.
Sådan lyder det fra SF og Dansk Folkeparti, der er en del af aftalen om at leje fængselspladser i Kosovo for at aflaste et presset dansk fængselsvæsen.
Begge partier er klar til at benytte den åbning i loven, der ifølge en række juraeksperter gør det muligt også at anvende fængslet til andre indsatte fra danske fængsler end de udvisningsdømte kriminelle, som er den politiske hensigt med fængselspladserne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget


























