
"Selvom politik er spændende, interessant og givende, må der være tid til andet i mit liv," skriver Pia Kjærsgaard (DF) på Facebook, og annoncerer, at hun ikke genopstiller ved næste valg.
Den nuværende valgperiode bliver dermed den sidste for Dansk Folkepartis stifter, der første gang blev valgt til Folketinget for Fremskridtspartiet i 1984.
Siden 1995 har hun været valgt ind for Dansk Folkeparti, som hun er medstifter af, og var formand for frem til 2012. I 2015 blev hun formand for Folketinget.
Pia Kjærsgaards lange politiske karriere tæller desuden en lang række ordførerposter og medlemskaber, senest som kulturordfører og ældreordfører.
"Jeg har gjort mit, knoklet dag og nat for danskerne og vil nu give plads til nye og yngre kræfter," skriver den 78-årige politiker på Facebook, og fremhæver sin alder som medvirkende årsag til, at hun ikke ønsker at genopstille.
Pia Kjærsgaards tid i politik er dog ikke helt ovre endnu, da hun kan blive siddende i Folketinget indtil oktober 2026, hvor det næste folketingsvalg senest skal stå.
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café


























