Professor kritiserer ledelses ageren i "dybt alvorlig" mobbesag på krisecenter

Foto: Philip Davali / Scanpix
18. november 2022 kl. 02.00
Det er "tydeligt og veldokumenteret", at den kristne organisation KFUK's krisecenter med adresse i det centrale København i længere tid har døjet med et "seriøst mobningsproblem".
Sådan lyder vurderingen fra Peter Hasle, professor og arbejdsmiljøforsker ved Syddansk Universitet i kølvandet på Altingets historie om, at krisecentret i september måned fik et strakspåbud fra Arbejdstilsynet.
Af påbuddet fra tilsynet fremgår det, at en række ansatte har oplevet at blive "bagtalt, udsat for "nedgørende bemærkninger", samt at blive ignoreret og holdt ude for kliker på arbejdspladsen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Hovedstaden fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café
























