Bliv abonnent
Annonce
Om  
Stinne Hjorth-Andersen
Robert Olsen
Lene Hjorth

Reden-forstander skifter til Kofoeds Skole

Stinne Hjorth-Andersen skal være med til at udvikle skolens fremtidige retning
Stinne Hjorth-Andersen skal være med til at udvikle skolens fremtidige retningFoto: Pressefoto/Kofoeds skole
8. april 2026 kl. 14.31

Kofoeds Skole har ansat Stinne Hjorth-Andersen som ny forstander, hvor hun overtager posten efter Robert Olsen, der har stået i spidsen for institutionen siden november 2011.

“Jeg er både stolt og ydmyg over at tiltræde som forstander for Kofoeds Skole. Skolen er et unikt sted, hvor mennesker får mulighed for at genvinde fodfæste og tro på egne muligheder – og den rolle er vigtigere end nogensinde,” siger hun i en pressemeddelse og fortsætter:

“Jeg ser frem til at videreføre og udvikle den stærke indsats i tæt samarbejde med medarbejdere, elever og samarbejdspartnere. Sammen skal vi fortsætte med at skabe nye muligheder, hjælp til selvhjælp og håb for dem, der har mest brug for det, så endnu flere får adgang til fællesskab, læring og nye veje i livet.” 

Læs også

Stinne Hjorth-Andersen er uddannet cand.scient.adm. fra Roskilde Universitet og har en længere karriere bag sig inden for socialområdet, hvor hun senest har været forstander for Reden København, Reden København Stofindtag, Reden International og KFUKs Sociale Arbejdes Krisecenter. 

Hun er desuden medlem af Udsatterådet i Københavns kommune.  

Kofoeds Skole er en selvejende institution, der siden 1928 har arbejdet med at hjælpe mennesker i socialt udsatte livssituationer gennem princippet om hjælp til selvhjælp.

Institutionen tilbyder blandt andet undervisning, værksteder og rådgivning med fokus på at styrke den enkeltes muligheder for at skabe et bedre liv.

Ifølge bestyrelsesforperson Lene Hjorth skal den nye forstander være med til at udvikle skolens fremtidige retning.

“Vi glæder os til at præsentere Stinne Hjorth-Andersen for elever og medarbejdere på Kofoeds Skole. I bestyrelsen står vi overfor at skulle udvikle og implementere en ny strategi. I den proces vil Stinne kunne bidrage med nye vinkler og indsatser, som kan være med til at styrke Skolens position i fremtiden,” siger hun.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026