Stefan Rundstrøm
Ibrahim BenliValg til Folketinget giver Enhedslisten nyt byrådsmedlem i Herlev

Enhedslisten får et nyt permanent medlem af kommunalbestyrelsen i Herlev. Ibrahim Benli blev valgt til Folketinget 24. marts, og da Enhedslisten ikke tillader dobbeltmandater, overgiver han sin kommunale post til Stefan Rundstrøm.
"Jeg glæder mig over, at vi får en god repræsentant for Herlev i Folketinget, som kan tage de lokale dagsordener med på Christiansborg, og så bliver det spændende at få lov til at arbejde for herlevborgerne de næste par år," siger Stefan Rundstrøm til Herlev Bladet.
Stefan Rundstrøm var dog tyvstartet på tilværelsen som medlem af kommunalbestyrelsen, da han allerede skulle være stedfortræder for Benli, som var på vej til Folketinget for at holde skansen for Rosa Lund i Folketinget under hendes barsel. Men udskiftningen bliver nu permanent.
Stefan Rundstrøm har desuden tidligere vikarieret som kommunalbestyrelsesmedlem i Herlev for Marianne Dithmer i den forgangne valgperiode. Stefan Rundstrøm var med 199 personlige stemmer den, der fik tredjeflest stemmer af Enhedslistens kandidater ved valget i november.
Ibrahim Benli var den kandidat fra Enhedslisten i Herlev Kommune, der fik flest stemmer ved kommunalvalget med 415 personlige stemmer.




















