
Siden december, hvor korruptionsanklagede Eva Kaili blev frataget sin næstformandspost, har Europa-Parlamentet manglet en næstformand. Men det er der rettet op på nu, da Parlamentet har valgt en ny næstformand.
Afstemningen skulle ud i to runder, hvorefter socialdemokratiske Marc Angel fra Luxembourg kunne kalde sig sejrsherre.
Det oplyser Europa-Parlamentet i en pressemeddelelse.
Marc Angel var oppe imod Gwendoline Delbos-Corfield udpeget af den grønne gruppe og Annalisa Tardino udpeget af den yderste højreorienterede gruppe ID.
I første runde af valget fik Marc Angel 263 stemmer, mens Gwendoline Delbos-Corfield fik 113 og Annalisa Tardino 179. Men da kandidaterne skulle have 278 stemmer, gik valget videre til anden runde.
Her fik Marc Angel 307 stemmer, nok til at sikre sig næstformandsposten foran de to andre kandidater, der fik henholdsvis 98 og 185 stemmer.
Afstemningen om den nye næstformand var foranlediget af den store korruptionsskandale, som fortsat raserer Europa-Parlamentet, hvor blandt andre den nu tidligere næstformand Eva Kaili er anklaget for at have modtaget bestikkelse fra Qatar.


















