Bliv abonnent
Annonce
Debat

Tidligere OL-atlet og næstformand: Hussein Alis oplevelser viser, at vejen til reel inklusion er lang

Danmarks største idrætsorganisation, Danmarks Idrætsforbund (DIF), har i nogle år adresseret udfordringerne med underrepræsentation af etniske minoriteter i idrætten, skriver Tobias Thune Jacobsen.
Danmarks største idrætsorganisation, Danmarks Idrætsforbund (DIF), har i nogle år adresseret udfordringerne med underrepræsentation af etniske minoriteter i idrætten, skriver Tobias Thune Jacobsen.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
30. januar 2025 kl. 05.00

T

Næstformand, Dansk Curling Forbund og udviklingskonsulent, Dansk Faldskærms Union.

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Hussein Alis debatindlæg bragt i Altinget belyser en vigtig problemstilling i dansk idræt - nemlig underrepræsentationen af etniske minoriteter og de udfordringer, de møder.

Hans personlige erfaringer med diskrimination og følelsen af at være anderledes i atletikmiljøet er desværre ikke enestående, og forskningen understøtter, at der er et reelt problem med lavere deltagelse blandt etniske minoritetsgrupper i organiseret idræt i Danmark.

Idrætsdeltagelsen blandt børn og unge fra udsatte boligområder, hvor der bor mange med minoritetsbaggrund, er markant lavere, sammenlignet med landsgennemsnittet. 

Det er et mønster, som er særligt udtalt for piger med minoritetsbaggrund, der i væsentligt mindre grad er aktive i idrætsforeninger end piger med dansk baggrund.

Generelt viser forskningen, at børn fra immigrantfamilier deltager betydeligt mindre i organiseret idræt end børn med dansk baggrund. 

Læs også

Denne forskel i idrætsdeltagelsen kan ikke alene forklares ud fra etnisk baggrund, men hænger også sammen med socioøkonomiske faktorer, da minoritetsbefolkningen ofte er overrepræsenteret i de laveste socioøkonomiske grupper.

Udfordringen med lav idrætsdeltagelse blandt etniske minoriteter, særligt piger, er i øvrigt ikke kun et dansk fænomen, men observeres også i andre nordiske lande. 

Forskningen understøtter altså Hussein Alis oplevelse. 

Den lavere idrætsdeltagelse blandt etniske minoriteter er problematisk både fra et folkesundhedsperspektiv og et integrationsperspektiv. Fysisk inaktivitet øger risikoen for en række livsstilssygdomme som diabetes, hjerte-kar-sygdomme og overvægt, og etniske minoriteter har generelt dårligere selvvurderet helbred end etniske danskere.

Idræt spiller vigtig rolle i integrationen

Fra et integrationsperspektiv er idrætsforeninger vigtige arenaer for social inklusion og netværksdannelse.

Deltagelse i organiseret idræt kan fremme interkulturelle relationer og styrke tilhørsforholdet til det danske samfund og sammenhængskraften. 

Den brede vifte af initiativer fra forskellige aktører vidner om en fælles erkendelse af vigtigheden i at skabe en mere inkluderende idrætskultur.

Tobias Thune Jacobsen
Hhv. Næstformand og udviklingskonsulent, Dansk Curling Forbund og Dansk Faldskærm Union

Danmarks største idrætsorganisation, Danmarks Idrætsforbund (DIF), har i nogle år adresseret udfordringerne med underrepræsentation af etniske minoriteter i idrætten.

For eksempel gennem initiativet Get2Sport, hvor DIF arbejder målrettet på at øge idrætsdeltagelsen blandt børn og unge med minoritetsbaggrund i udsatte boligområder over hele landet.

Initiativet fokuserer på at styrke de lokale idrætsforeninger, udvikle frivillige kræfter og skabe bedre rammer for idrætsdeltagelse med særlig opmærksomhed på at øge pigernes deltagelse.

Get2Sport er dog kun én del af en bredere indsats. DIF's specialforbund har iværksat en række projekter og initiativer, der hver især bidrager til at fremme integration gennem idræt.

Den mangfoldige tilgang sikrer, at forskellige sportsgrene og interesseområder bliver dækket, og at indsatsen når ud til en bred gruppe af børn og unge. Indsatsen for at skabe en mere inkluderende idrætskultur sker på flere niveauer. Udover de nationale initiativer fra DIF og specialforbundene, er der også talrige lokale projekter.

Flere kommuner har egne integrationsinitiativer med fokus på idræt, og private organisationer samt fonde bidrager ligeledes med støtte til integrationsfremmende idrætsaktiviteter.

Den brede vifte af initiativer fra forskellige aktører vidner om en fælles erkendelse af vigtigheden i at skabe en mere inkluderende idrætskultur.

Hussein Alis erfaringer understreger dog, at vi trods disse bestræbelser stadig står over for betydelige udfordringer.

Hans oplevelser minder os om, at vejen mod reel inklusion i idrætten er lang, og at der fortsat er behov for vedvarende og målrettede indsatser for at nå målet. 

Læs også
 

Artiklen var skrevet af

T

Tobias Thune Jacobsen

Næstformand, Dansk Curling Forbund og udviklingskonsulent, Dansk Faldskærms Union.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026