Organisationer frygter yderligere afspecialisering med sundhedsreformen

18. januar 2019 kl. 03.30
Det vil være mit fuldstændig klare fokus, at specialiseringen fortsætter.
Mai Mercado
Børne- og socialminister (K)
Der er udtalt bekymring blandt de store organisationer på psykiatri- og handicapområdet, for at regeringens udspil til en sundhedsreform vil resultere i en afspecialisering af området.
Sådan lyder kritikken blandt andet fra Bedre Psykiatris formand, Knud Aarup.
”Udviklingen bliver værre med den her reform,” siger Knud Aarup med henvisning til, at strukturreformen fra 2007 allerede er blevet kritiseret for at have ført til en afspecialisering af eksempelvis handicapområdet.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken






























