Bliv abonnent
Annonce

Fibernet kan skabe velfærdsteknologiske A- og B-hold

En opgørelse fra Aalborg Universitet viser, hvor langt fibernettet er rullet ud i de danske kommuner. Kommuner med mørke farver klarer sig bedst.
En opgørelse fra Aalborg Universitet viser, hvor langt fibernettet er rullet ud i de danske kommuner. Kommuner med mørke farver klarer sig bedst.Foto: Aalborg Universitet
10. oktober 2013 kl. 23.00

Men i virkeligheden handler den her snak ikke om penge. Det handler om, at vi gerne vil sikre borgerne lige muligheder for offentlig service, ligesom vi ønsker et samfund med bedre vækstbetingelser for udvikling af digital velfærd.

Pia Færch
Kontorchef, KL
Fakta
En undersøgelse fra Userneeds af 1005 danskeres holdning til bredbåndsteknologi viser følgende:
 
  • 55 procent ønsker en statslig pulje til at fremme udbredelsen af højhastighedsbredbånd
  • 8 ud af 10 mener, at digitalisering kan give effektiviseringer i deres kommune
  • 6 ud af 10 ønsker en kommunal bredbåndsstrategi i deres kommune
  • Over halvdelen har oplevet problemer i forbindelse med videokommunikation


Kilde: Dansk Energi

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026