
Nye Borgerliges spidskandidat til EP-valget i 2024, Martin Henriksen, lufter nu tanker om at være formand for Nye Borgerlige, og dermed holde partiet i live.
Det fortæller han til DR.
"Der er venlige sjæle, der har spurgt mig. Så skylder man at tænke over det, når folk spørger i den retning. Man skal værdsætte, når nogen mener, man kan løfte en opgave. Så selvfølgelig overvejer jeg det. Men det er ikke ens betydende med, at jeg gør det," siger han til DR.
Det sker, efter at partiformand Pernille Vermund onsdag meddelte, at folketingsgruppen nedlægges, og der indstilles til partiets hovedbestyrelse, at Nye Borgelige opløses.
Martin Henriksen fortalte onsdag, at han intet vidste om partiets opløsning. Det sagde han til Ritzau ifølge Ekstra Bladet.
Planerne for en eventuel opløsning af Nye Borgerlige skal diskuteres på et hovedbestyrelsesmøde 27. januar.
Det betyder, at Martin Henriksen og hans støtter skal overbevise partiets hovedbestyrelse om ikke at følge Pernille Vermunds indstilling.
I oktober 2023 blev Martin Henriksen præsenteret som Nye Borgerliges spidskandidat til Europa-parlamentsvalget i 2024. Han meldte sig ind i partiet i sommeren 2023.
Martin Henriksen var medlem af Folketinget for Dansk Folkeparti i perioden fra 2005 til 2019, men han meldte sig ud af partiet, efter et nederlag til Morten Messerschmidt i et formandsopgør i 2022.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat



































