To nye skoleledere i Holstebro Kommune
19. januar 2016 kl. 11.46
To skoler i Holstebro Kommune får nye skoleledere efter et 18 mands stort udvalg er nået til enighed om at ansætte Ole Priess på Rolf Krake Skolen og Carsten Baun på Birkelundskolen. Det skriver Holstebro Kommune i en pressemeddelelse.
Ole Priess (41) er i dag skoleleder på Sct. Jørgens Skole, mens Carsten Baun (47) er konstitueret skoleleder på Birkelundskolen. Carsten Baun fortsætter dermed sin ledelsesfunktion på Birkelundskolen, som bliver til Nørre Boulevard Skolen i forbindelse med en ny skoleordning for Holstebro by. Ole Priess tiltræder stillingen på Rolf Krake Skolen på et tidspunkt i foråret efter nærmere aftale.
Holstebro Kommunes skolechef, Michael Gravesen, siger om ansættelserne:
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag






























