Christian Lindhardt
Jakob Albrecht
Tine JohansenDR-redaktionschef ny chefredaktør på fagbladet Journalisten
Dansk Journalistforbund har fundet en ny mand til stillingen som chefredaktør på fagbladet Journalisten.
Det bliver den ledende redaktionschef i DR Nyheder, Christian Lindhardt, der tiltræder 1. marts.
Det skriver forbundet i en pressemeddelelse.
Ud over ansættelsen ved DR har Christian Lindhardt desuden tidligere været redaktionschef på Politiken. Han er uddannet ved Danmarks Journalisthøjskole i 1996.
"Christian er journalist med stort J og brænder virkelig for at sætte DJ's forskellige fagligheder til diskussion," siger DJ-formand Tine Johansen og fortsætter:
"Han har et helt særligt drive og er god til at skabe begejstring og udvikle idéer. Han er både en stærk personaleleder og en stor faglig kapacitet. Og så har vi i ansættelsesudvalget også lagt stor vægt på hans mangeårige erfaring med digital udvikling fra både Politiken og DR."
Christian Lindhardt overtager jobbet efter Jakob Albrecht, der har været konstitueret på posten siden juli, hvor den daværende chefredaktør, Øjvind Hesselager, blev afskediget af DJ-formand Lars Werge, der kort efter selv valgte at trække sig fra sin post.
Indsigt
Bolette Bramsen80 årI dag
Forfatter, fhv. forlagsredaktør
Erik A. Nielsen85 årI dag
Professor emeritus, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, Københavns Universitet, forfatter
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Mindeord om Allis Helleland: "En ukuelig ildsjæl og en modig fornyer"
















