
Bidt af Borgen (1:8) – Lene Espersen røber, hvordan hun løb om hjørner med Fogh

Birgitte Nyborg er tilbage i dansk politik, når Borgens nye sæson har premiere søndag 13. februar på DR1 og DRTV.
Her sætter et oliefund i Grønland den erfarne politiker og tidligere statsminister på prøve i rollen som udenrigsminister, hvor hun skal håndtere modstridende interesser i forhold til klimaambitioner, hensynet til Rigsfællesskabet og stormagternes stigende interesse for Grønland. Samtidig skal hun manøvrere taktisk klogt i en ny koalitionsregering, hvor spændingerne mellem Nyborg og landets nye statsminister truer det politiske samarbejde.
Hvordan harmonerer begivenhederne i første afsnit af den nye sæson med den politiske virkelighed? Havde en tidligere udenrigsminister håndteret olieproblemerne anderledes – både internt i regeringen og i forhold til det grønlandske selvstyre? Og er den politiske rivalisering mellem en statsminister og udenrigsminister i en koalitionsregering så intens, eller sætter fiktionen modstridende interesser på spidsen?
Det taler vært Maja Hagedorn og Borgen-nørd Martin Mauricio om i selskab med Danmarks første kvindelige udenrigsminister, Lene Espersen, i første afsnit af Altingets nye podcastserie 'Bidt af Borgen'.

Omtalte personer

Lene Espersen
Fhv. minister, MF og partiformand (K), formand for Green Hub Denmark, i bestyrelsen for KFI Erhvervsdrivende Fond, M. Goldschmidt Holding, DSB, Comundo, KV Fonden og FCK kvindehold

Anders Fogh Rasmussen
Formand og stifter, Rasmussen Global og Alliance of Democracies Foundation, seniorrådgiver, Citigroup, fhv. generalsekretær, Nato, fhv. statsminister (V), partiformand & MF
Adam Price
Manuskriptforfatter, dramatiker, madanmelder, restauratør
Indsigt
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
Cathrine Widunok Wichmand37 årI dag
Partner, Podland, blogger, fhv. radiovært, P3

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret

















