Får Red Barnet, Jægerforbundet og Røde Kors nu en konge som protektor? Her er kronprinsparrets mange kasketter

4. januar 2024 kl. 14.11
Simon Engell Kjøller
Navneredaktør og studenteransvarlig
Søren Elkrog Friis
Velfærdspolitisk journalist, Mandag Morgen
Snedkernes Efterårsudstilling, Dansk Tennis Forbund, Hjerteforeningen, Odense Blomsterfestival og Red Barnet.
Det er blot en lille håndfuld af en stor og meget broget skare af organisationer og foreninger, som har enten kronprins Frederik eller kronprinsesse Mary som protektor.
Spørgsmålet er, om kronprinsparret vil fastholde de mange protektioner og såkaldte æreshverv, når de efter 14. januar bærer titlen som konge og dronning af Danmark?
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret



















