Her er Forsvarsministeriets favorit til at kulegrave våbensagen

Advokatfirmaet Bruun & Hjejle skal undersøge den såkaldte våbensag.
Og det bliver advokaterne Ole Spiermann og Lasse Mikkelsen, der skal stå i spidsen for den kulegravning.
Sådan lyder indstillingen fra Forsvarsministeriet til de partier, som står bag en politisk aftale om at finde et advokatfirma til blandt andet at undersøge, hvad der skete, da Folketinget blev vildledt i en sag om et våbenindkøb for 1,74 milliarder kroner.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Kultur fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel


















