Jakob Engel-Schmidt forventer forhandlinger om museumsreform til januar

6. november 2023 kl. 13.00
Regeringen og kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) forventer at kunne præsentere et oplæg til forhandlinger om en ny museumsreform ”lige efter juleferien”.
Det sagde kulturministeren til et arrangement i Kunsthal Charlottenborg mandag. Regeringens ekspertgruppe forventes at komme med sine anbefalinger til den gennemgribende reform onsdag.
”Vi har 97 statsanerkendte museer i Danmark – tre kulturministre før mig selv har forsøgt at lave en reform, hvor man moderniserer museumslovgivningen og finder en række objektive måder at fordele pengene og opgaverne,” sagde Jakob Engel-Schmidt og tilføjede:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Elsebeth Gerner: Kultur skal spille en central rolle i fremtidens velfærdspolitik


















